متخصص تغذیه خوب

متخصص تغذیه خوب

متخصص تغذیه خوب چه کسی است؟

متخصص تغذیه خوب شخصی است که در حوزه ی مواد غذایی و تغذیه دانش و تخصص لازم را دارد . متخصص تغذیه خوب در انتخاب غذای مناسب ، تدوین برنامه غذایی به بیماران کمک می کنند ومتخصص تغذیه خوب برای مصرف غذاهایی که برای سلامت هر بیمار مور نیاز است توصیه های لازم را می دهند.

متخصص تغذیه خوب چه کسی است؟

 

متخصص تغذیه خوب رژیم و عادات غذایی فعلی شخص را مورد بررسی قرار میدهند ، به بیمار در رابطه با عادات صحیح تغذیه ای آموزش می دهند ، تاثیر برنامه غذایی  بیمار را پیگیری میکنند تا اطمینان حاصل کند که برنامه غذایی تجویز شده موثر بوده است و گزارشی از نتایج درمان تهیه می کند تا بتواند روند درمان را ثبت کند.

معمولا متخصص تغذیه خوب ، تغذیه افرادی که بیماری ها یا شرایط خاص دارند را تحت نظر قرار میدهند تا به آن ها در انتخاب برنامه غذایی مناسب برای شرایط ویژه ای که دارند کمک کنند و روند درمان را سرعت  بخشند، بیماران دیابتی و بیمارانی که تحت معالجه شیمی درمانی قرار دارند مثال هایی از این موارد هستند.

در صورتیکه بدنبال روش طبیعی برای چاق شدن صورت بدون اضافه شدن وزن هستید ، می توانید با متخصص تغذیه خوب مشورت کنید.

متخصص تغذیه خوب چگونه به مراجعه کنندگان کمک می کند؟

در اولین جلسه مشاوره ، متخصص تغذیه خوب سوالاتی در رابطه با  تغذیه فرد در حال حاضر و میزان فعالیت و تحرک بدنی تان و در کل سبک زندگی روزانه تان را می  پرسد، به دست آوردن این اطلاعات می تواند به متخصص تغذیه خوب برای تنظیم برنامه مفیدتر کمک کند.

متخصص تغذیه خوب چگونه به مراجعه کنندگان کمک می کند؟

 

همچنین اگر لازم باشد متخصص تغذیه خوب آزمایشات لازم را برای بیمار می نویسد که در جلسه بعدی نتایج هماتولوژی و بیوشیمایی بیماررا ببیند ، متخصص تغذیه خوب پس از دریافت این اطلاعات توصیه های غذایی را که فرد باید رعایت کند به شکل مکتوب در اختیار فرد قرار می دهد تا در طول روز آن را رعایت کند.

در جلسه بعدی ویزیت روند پیشرفت فرد توسط متخصص تغذیه خوب مورد تحلیل قرار میگیرد و با توجه به نتیجه به دست آمده در انجام ادامه رژیم و بهبود آن تصمیم گیری کند. هدف اصلی متخصص تغذیه خوب این است که بتواند دانش خود را در اختیار فرد بگذارد تا فرد بتواند در انتخاب تغذیه خود بهترین تصمیم را داشته باشد.

علت های مراجعه به متخصص تغذیه خوب

زمانی که  لبنیات می خورید، معده تان در هم می پیچد.

همه ی رژیم های لاغری را امتحان کرده اید و هرگز به نتیجه دلخواه تان نمیرسید  یا بعد از کاهش وزن سریعا دوباره اضافه وزن پیدا می کنید.

سوزش سر دل یا ریفلاکس معده دارید.

تغییراتی جدی در سطح گرسنگی شما به وجود آمده است.

کلسترول شما بالا تشخیص داده شده است.

اختلال پراشتهایی عصبی را د ارا هستید.

ابتلا به بی‌اشتهایی عصبی هستید.

اهداف مراجعه به متخصص تغذیه خوب

هم اکنون، آن گروه از فارغ‌التحصیلانی که دفاتر مشاوره دارند، کار پیشگیری و ارتقای سلامت جامعه را انجام می‌دهند و می‌توانند به تمام گروه‌های سنی و جنسی از جمله خانم‌های باردار،‌ سالمندان ،کودکان  مشاوره و توصیه تغذیه‌ای برای داشتن الگوی غذایی سالم و بهره‌مندی از زندگی سلامت‌ بدهند.

یعنی همکاران ما از مقطع کارشناسی تا دکترا می‌توانند مشاوره‌های تغذیه‌ای لازم و مناسب را به مراجعان خود بدهند. از طرف دیگر، این افراد می‌توانند به بیماران مختلف مانند بیماران قلبی، دیابتی، گوارشی، افراد چاق یا لاغر و… که مشکلات تغذیه‌ای دارند هم مشاوره تغذیه‌ای بدهند تا کمبودهای احتمالی ریزمغذی‌ها در بدن این بیماران برای کنترل بهتر بیماری آنها جبران شود.

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

در بعضی مشاغل، افراد تحصیلات مرتبط با کار خود را نداشته و اکثرا از طریق تجربه کار خود را انجام می دهند. برای متخصص تغذیه خوب در کشور ما هم به همین شکل است. به طور مثال تعدادی از متخصصان تغذیه، پزشکان عمومی یا متخصص غیرمرتبط هستند.

 

اما علاقه مندانی که می خواهند به طور تخصصی و حرفه ای وارد این شغل شوند، می توانند در رشته علوم تغذیه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل نمایند.

البته پزشکان عمومی علاقه مند هم می توانند با گذراندن دوره تخصصی علوم تغذیه، به صورت حرفه ای وارد این شغل شوند.

شرح وظايف رشته شغلی متخصص تغذیه خوب

 

شرح وظايف رشته شغلی متخصص تغذیه خوب

 

ویزیت بیماران مشخص شده ای که نیازمند مشاوره تغذیه با غربالگری تغذیه ای انجام شده در بدو پذیرش بیمار با درخواست پزشک معالج یا تشخیص مشاور تغذیه باهماهنگی ومشورت با پزشک معالج بیمار

متخصص تغذیه خوب در راندهای پزشکی روزانه مرکز شرکت نماید، با هماهنگی قبلی با سرپرستار بخش در قسمت های مورد نیاز مشاوره تغذیه

ویزیت بیماران در قسمت های بستری با درخواست پزشک معالج ، یا درخواست خود بیمار یا همراهان وی ( با هماهنگی و مشورت قبلی با پزشک معالج بیمار )

نظارت ویزیتهای تغذیه قبلی بیماران مورد مشاوره.

ویزیت سرپایی مراجعین در درمانگاه تغذیه مرکز (خصوصا بیمارانی که قبلا سابقه بستری در مرکز را داشته اند).

ویزیت بیماران در قسمت های پاراکلینیکی ( چون آنکولوژی ، همودیالیز و….)که پذیرش بیمار به شکل سرپایی انجام می شود.

پیشنهاد و توصیه خرید و تجویز انواع مکملهای غذایی  مورد نیاز بیماران بستری شامل انواع پودرهای آماده تجاری  در تغذیه انترال و پرنترال و به شکل میان وعده خوراکی.

متخصص تغذیه خوب ،خرید و تجویز انواع ویتامینها واملاح در بیماران نیازمند دریافت آنها را توصیه میکند.

تنظیم فرمولاسیون گاواژهای دست ساز در مرکز  به تفکیک شرایط مختلف بالینی و ارائه  به کارشناس مسئول خدمات غذایی.

تنظیم پروتکل درمانی – تغذیه ای برای کلیه بیماران بستری مورد مشاوره تغذیه و ارائه به کارشناس مسئول خدمات غذایی مرکز.

کنترل و پایش مقدار غذای خورده شده بیماران بستری در بخش توسط متخصص تغذیه خوب ؛ به ویژه بیماران واجد مشاوره تغذیه و تغییر نوع غذا یا دستورالعمل تنظیم شده قبلی با توجه به شکایت بیمار از غذای تهیه شده با  ابلاغ به کارشناس مسئول خدمات غذایی مرکز.

متخصص تغذیه خوب گزارش آماری تعداد مشاوره تغذیه انجام شده را تنظیم مینماید.

متخصص تغذیه خوب در انواع کارگاه ها و سمینارهای آموزشی مدرن وغیرمدرن تغذیه شرکت کند.

وضعیت استخدام و بازار کار متخصص تغذیه خوب

متخصص تغذیه می تواند درمکان هایی مانند بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز تحقیقاتی، کارخانجات تولید مواد غذایی و … استخدام شود.

 

وضعیت استخدام و بازار کار متخصص تغذیه خوب

 

متخصص تغذیه خوب می تواند کارهایی همچون تهیه رژیم برای ورزشکاران در باشگاه های ورزشی و کارگران در کارخانه ها را نیز انجام دهد. متخصص تغذیه خوب می تواند با داشتن سرمایه، تجربه و شرایط لازم به طور مستقل دفتر مشاوره تغذیه راه اندازی کند.

 

 

 

متخصص تغذیه  خوب چه کاری انجام می دهد

متخصص تغذیه خوب باید در ابتدا رژیم وعادات غذایی شما را مورد بررسی قرار دهد، سپس به شما در مورد عادات صحیح تغذیه ای به شما  آموزش می دهد،و بعد از بررسی وضیعت جسمانی فرد  برنامه درست و کاملی برای فرد تهیه می کند وهمچنین متخصص تغذیه خوب  تاثیر برنامه غذایی  بیمار را در جلسات مختلف پیگیری می کنند تا اطمینان حاصل کند که برنامه غذایی تجویز شده برای بدن فرد موثراست و در آخرگزارشی از نتایج درمان تهیه می کند تا بتواند روند درمان را ثبت کند.

 

متخصص تغذیه خوب ،همچنین  تغذیه افرادی که دچار بیماری خاصی هستند را بررسی می کند تا به آن ها برنامه غذایی مناسب با توجه به  شرایط ویژه ای آنها ارائه دهد تا روند درمان آنها روبه بهبود برود به عنوان مثال بیماران دیابتی و بیمارانی که تحت معالجه شیمی درمانی قرار دارند از این گونه افراد هستند.

 

متخصص  تغذیه خوب وتغذیه صحیح

باید گفت که تغذیه صحیح و اصولی به این گونه نیست که شما به طور غیر واقعی لاغر بمانید و یا غذاهای مورد علاقه خود را مصرف نکنید. بلکه تغذیه ای صحیح و درست است که انرژی  ومواد مورد نیاز بدن فرد را تامین کند  تا شما احساس سرزندگی وسالم بودن داشته باشید.درتغذیه صحیح  شما باید بدانید چه غذاهایی برای شما مفید است وچه مقداراز آن را باید مصرف کنیم.

 

متخصص تغذیه خوب در ابتدا غذاهایی که مغذی می باشند و غذاهایی که به خوردن آنها علاقه دارید را شناسایی می کند.سپس با توجه به وضیعت جسمی برنامه درستی را به آنها ارائه می دهد.

 

در اخر باید گفت که  افراد به دلایل مختلف می خواهند سبک تغذیه‌ ای خود را تغییردهند. برخی افرادبه دلیل کاهش وزن  این کار رانجام می دهند   در حالی ‌که برخی دیگر می خواهند حجم عضلات خودرا افزایش دهند .برخی به دلیل  دیابت و برخی دیگربه دلیل  سطح کلسترول خون  به متخصص تغذیه خوب مراجعه می کنند یه طور کلی  شما برای درمان هریک از این موارد باید به متخصص تغذیه خوب مراجعه کنید.

 

دکتر سید علی کشاورز با توجه به اینکه متخصص تغذیه خوب و همچنین بهترین متخصص تغذیه در تهران هستند با توجه به آناتومی بدن شما بهترین و مناسب ترین رژیم غذایی را برای شما در نظر میگیرد.

 

 

دکتر سید علی کشاورزمتخصص تغذیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 2 =